OS 2018: Svenska höjdpunkter, dag för dag

OS

I detta inlägg hittar du höjdpunkter med svenska deltagare i Vinter-OS 2018, dag för dag. Vi fyller även på med resultat allteftersom de olympiska spelen fortgår. Alla tider som anges är i svensk tidszon. OS 2018 avgörs i Sydkorea som ligger 8 timmar före oss: När klockan är 12:00, lunchtid i Sverige, är den 20:00 på kvällen i Sydkorea. I inlägget har vi framförallt fokuserat på svenska medaljchanser: Hockey, längdskidor, curling, slalom, skidskytte och skicross m.m.

Svenska medaljer hittills:

Guld: 5 (Charlotte Kalla, Skiathlon | Stina Nilsson, Sprint(klassisk) | Hanna Öberg, Skidskytte | Frida Hansdotter, Slalom | Andre Myhrer, Slalom)
Silver: 4 (Sebastian Samuelsson, Skidskytte | Charlotte Kalla, 10 km fristil | Längdskidåkning, damer, 4×5 km stafett | Charlotte Kalla och Stina Nilsson, Stafett)

Fredag 10 februari:

12:00 Invigning

Lördag 10 februari: 

08.15-09.20 Längdskidor, damer, skiathlon (GULD till Charlotte Kalla)
08.40-11.00 Ishockey, damer, grundspel Japan – Sverige (1-2)

Söndag 11 februari:

07.15 Längdskidor, herrar, skiathlon

Måndag 12 februari:

11.10 Skidskytte, damer, 10 km jaktstart
13.00 Skidskytte, herrar, 12,5 km jaktstart (Silver till Sebastian Samuelsson)
13.10 Ishockey, damer, grundspel, Sverige – Korea (0-8)

Tisdag 13 februari:

09.30 Längdskidor, damer/herrar, sprint, klassiskt, kval
12.00 Längdskidor, damer/herrar, sprint, finaler (GULD till Stina Nilsson)

Onsdag 14 februari:

01.05 Curling, herrar, grundspel, Danmark – Sverige (5-9)
(flyttat till fredag) 02.15 Slalom damer, första åket
04.10 Ishockey, damer, grundspel, Sverige – Schweiz (1-2)
(flyttat till fredag) 05.45 Slalom damer, andra åket (GULD till Frida Hansdotter)
06.05 Curling, damer, grundspel, Danmark – Sverige (3-9)
12.05 Curling, herrar, grundspel, Sydkorea – Sverige (2-7)

Torsdag 15 februari:

(04.10 Ishockey, damer, grundspel, USA – Kanada (1-2))
07.30 Längdskidor, damer, 10 km fristil (Silver till Charlotte Kalla)
08.40 Ishockey, herrar, grundspel, Norge – Sverige (0-4)
09.15 Skidskytte, damer, 15 km (GULD till Hanna Öberg)
12.05 Curling, damer, grundspel, Kanada – Sverige (6-7)
12.20 Skidskytte, herrar, 20 km

Fredag 16 februari:

01.05 Curling, herrar, grundspel, Sverige – USA (10-4)
06.05 Curling damer, grundspel, Sverige – Ryssland (5-4)
07.00 Längdskidor, herrar, 15 km fristil
12.05 Curling, herrar, grundspel, Sverige – Storbritannien (8-6)
13.10 Ishockey, herrar, grundspel, Sverige – Tyskland (1-0)

Lördag 17 februari:

01.05 Curling, damer, grundspel, Schweiz – Sverige (7-8)
06.05 Curling, herrar, grundspel, Kanada – Sverige (2-5)
08.40 Ishockey, damer, kvartsfinal, Finland – Sverige (7-2)
10.30 Längdskidor, damer, 4×5 km, stafett (Silver till Sverige)
12.15 Skidskytte, damer, 12,5 km masstart

Söndag 18 februari:

06.05 Curling, damer, grundspel, Storbritannien – Sverige (6-8)
07.15 Längdskidor, herrar, 4x10km, stafett
12.05 Curling, herrar, grundspel, Sverige – Japan (11-4)
12.15 Skidskytte, herrar, 15 km masstart
13.10 Ishockey, herrar, grundspel, Sverige – Finland (3-1)

Måndag 19 februari:

01.05 Curling, damer, grundspel, Sverige – Sydkorea (6-7)
06.05 Curling, herrar, grundspel, Sverige – Schweiz (3-10)
12.05 Curling, damer, grundspel, Japan – Sverige (5-4)

Tisdag 20 februari:

01.05 Curling, herrar, grundspel, Italien – Sverige (3-7)
12.15 Skidskytte, mixed stafett

Onsdag 21 februari:

01.05 Curling, damer, grundspel, Sverige – Kina (8-4)
06.05 Curling, herrar, grundspel, Sverige – Norge (2-7)
09.00 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, kval
11.00 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, finaler (Silver till Charlotte Kalla och Stina Nilsson)
12.05 Curling, damer, grundspel, Sverige – USA (9-6)
13.10 Ishockey, herrar, kvartsfinal, Sverige – Tyskland (3-4 efter Sudden Death)

Torsdag 22 februari:

05.10 Ishockey, damer, final
02.00 Alpint, herrar, slalom, åk 1
05.30 Alpint, herrar slalom, åk 2 (GULD till André Myhrer)
12.05 Curling, herrar, semifinaler
12.15 Skidskytte, damer, 4×6 km stafett

Fredag 23 februari:

03.30 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda
05.15 Freestyle, damer, skicross, finaler
07.35 Curling, herrar, bronsmatch
08.40 Ishockey, herrar, semifinal
12.05 Curling, damer, semifinaler
12.15 Skidskytte, herrar, 4×7,5 km stafett
13.10 Ishockey, herrar, semifinal

Lördag 24 februari:

06.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart
07.35 Curling, herrar, final
12.05 Curling, damer, bronsmatch
13.10 Ishockey, herrar, bronsmatch

Söndag 25 februari:

01.05 Curling, damer, final
(01.30 Konståkning, galashow)
05.10 Ishockey, herrar, final
07.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart
12.00 Avslutning

Mer info på spelens officiella sida: https://www.olympic.org/

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.