Program, friidrotts-VM i Peking 2015

friidrott2

22-30 augusti avgörs friidrotts-VM 2015 i Peking, Kina. Nedan hittar du fullständigt schema och deltagande svenskar. Mästerskapen visas på SVT och i Sveriges Radio. Nu är det klart att superstjärnan Usain Bolt ställer upp på 100 och 200 meter vilket blir en höjdare i ett startfält som i övrigt tyvärr består av många före detta dopingavstängda löpare i toppen.

22 augusti

Dagpass: 

01.35: Marathon (h) Final David Nilsson
03.00: 100 m häck (d) Sjukamp
03.30: Slägga (h) Kvalgrupp A
04.10: Kulstötning (d) Kval
04.20: Höjdhopp (d) Sjukamp
04.25: 3000 m hinder (h) Försök
04.55: Slägga (h) Kvalgrupp B
05.15: 1500 m (d) Försök Meraf Bahta och Abeba Aregawi
05.50: 800 m (h) Försök Andreas Almgren
06.50: 100 m (h) Kval

Kvällspass:

12.30: Kulstötning (d) Sjukamp
12.35: 400 m häck (h) Försök
12.40: Stavhopp (h) Kval
13.10: Tresteg (d) Kval
13.20: 100 m (h) Kval
14.05: Kulstötning (d) Final
14.15: 200 m (d) Försök
14.50: 10 000 m (h) Final

23 augusti

Dagpass:

02.30: 20 km gång (h) Final Anatole Ibáñez och Perseus Karlström
03.00: Längdhopp (d) Sjukamp
03.10: 100 m (d) Försök
04.05: Kulstötning (h) Kval
04.25: 400 m häck (d) Försök grupp A Elise Malmberg
04.50: Spjut (d) Sjukamp
05.10: 400 m (h) Kval
06.00: 100 m (d) Försök
06.05: Spjut (d) Sjukamp grupp B

Kvällspass:

12.30: Slägga (h) Final
12.40: 400 m häck (h) Semi-final
13.10: 100 m (h) Semi-final
13.30: Kulstötning (h) Final
13.40: 800 m (d) Sjukamp
14.15: 800 m (h) Semi-final ev Andreas Almgren
14.45: 1 500 m (d) Semi-final ev Meraf Bahta och Abeba Aregawi
15.15: 100 m (h) Final

24 augusti

Dagpass:

03.30: Stavhopp (d) Kval Michaela Meijer, Angelica Bengtsson och Malin Dahlström
03.35: Diskus (d) Kval grupp A
03.45: 3 000 m hinder (d) Kval
04.00: Längdhopp (h) Kval Michel Tornéus
04.45: 400 m (d) Kval
04.55: Diskus (d) Kval grupp B

Kvällspass:

13.00: Spjut (h) Kval grupp A
13.05: Stavhopp (h) Final
13.10: 400 m häck (d) Semi-final ev Elise Malmberg
13.30: Tresteg (d) Final
13.40: 100 m (d) Semi-final
14.05: 400 m (h) Semi-final
14.25: Spjut (h) Kval grupp B
14.35: 10 000 m (d) Final
15.15: 3 000 m hinder (h) Final
15.35: 100 m (d) Final

25 augusti

Kvällspass:

13.00: Diskus (d) Final
13.05: 400 m (d) Semi-final
13.25: Längdhopp (h) Final ev Michel Tornéus
13.30: 200 m (h) Kval
14.25: 400 m häck (h) Final
14.35: 1 500 m (d) Final ev Meraf Bahta och Abeba Aregawi
14.55: 800 m (h) Final ev Andreas Almgren

26 augusti

Morgonpass:

03.30: Slägga (d) Kval
03.35: 5 000 m (h) Kval
04.00: Tresteg (h) Kval
04.25: 800 m (d) Kval
04.55: Slägga (d) Kval
05.20: 110 m häck (m) Kval

Kvällspass:

13.00: Stavhopp (d) Final ev Michaela Meijer, Angelica Bengtsson och Malin Dahlström
13.05: Spjut (h) Kval
13.15: 200 m (d) Final
14.10: 400 m häck (d) Final ev Elise Malmberg
14.30: 200 m (h) Semi-final
15.00: 3 000 m hinder (d) Final
15.25: 400 m (h) Final

27 augusti

Morgonpass:

03.30: Diskus (h) Kval
03.35: Höjdhopp (d) Kval Erika Kinsey
03.40: 5 000 (d) Kval Meraf Bahta
04.20: Längdhopp (d) Kval
04.35: 1 500 m (h) Kval
04.50: Diskus (h) Kval
05.15: 100 m häck (d) Kval

Kvällspass:

13.00: Slägga (d) Final
13.05: 110 m häck (h) Semi-final
13.10: Tresteg (h) Final
13.35: 200 m (d) Semi-final
14.05: 800 m (d) Semi-final
14.45: 400 m (d) Final
14.55: 200 m (h) Final

28 augusti

Morgonpass:

02.30 Gång 20 km (d) Final
03.00: Tiokamp (h), 100 m
03.45: Höjdhopp (h) Kval
04.05: Tiokamp (h), längdhopp
04.55: Tiokamp (h), kula

Kvällspass:

10.15: Tiokamp (h), höjdhopp
13.00: Spjut (d) Kval
13.25: 100 m häck (d) Semi-final
13.50: Längdhopp (d) Final
13.55: 1 500 m (h) Semi-final
14.20: Tiokamp (h), 400 m
14.25: Spjut (d) Kval
15.00: 200 m (d) Final
15.25: 110 m häck (h) Final
15.35: 100 m häck (d) Final

29 augusti

Morgonpass:

01.30: Gång 50 km (h) Final Anatole Ibáñez och Anders Hansson
03.00: Tiokamp (h), 110 m häck
04.05: Diskus (h) Kval
04.15: Stafett 4×400 m (d) Kval
04.40: Stafett 4×400 m (h) Kval
05.20: Diskus (d) Kval
06.00: Stafett 4×100 m (d)
06.20: Stafett 4×100 m (h)
07.15: Tiokamp (h), stavhopp

Kvällspass:

11.00: Tiokamp (h), spjut
12.20: Tiokamp (h), spjut
12.30: Höjdhopp (d) Final ev Erika Kinsey
13.15: 800 m (d) Final
13.30: 5 000 m (h) Final
13.50: Diskus (m) Final
14.10: Tiokamp (h), 1 500 m
14.50: Stafett 4×100 (d) Final
15.10: Stafett 4×100 (h) Final

30 augusti

Morgonpass:

01.30: Marathon (d) Final Lena Eliasson, Annelie Johansson och Louise Wiker

Kvällspass:

12.30: Höjdhopp (h) Final
12.45: Spjut (d) Final
13.15: 5 000 m (d) Final ev Meraf Bahta
13.45: 1 500 m (h) Final
14.05: Stafett 4×400 Final
14.25: Stafett 4×400 Final

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.